Resfebe ve Görsel Zeka

Resfebe: Bir cümleyi veya bir kelimeyi parçalara ayırarak her bir parçayı harf-sözcük-resimlerle anlatmadır. Başka bir deyişle sözcükler, sözcük parçaları ya da sözcük gruplarını harf, sayı ve resimlerle temsil edilmesi resfebe olarak adlandırılmaktadır. Resfebe; kökleri orta çağa kadar uzanan bir ima, dokundurma, kinaye aracıdır.

Uzamsal Zeka: Uzamsal zeka gördüğümüz ve algıladığımız her şeyi ifade eder.  Görsellerle ifade etme veya görsel olarak verilen verileri daha hızlı kavramadır. Bu zeka alanı kuvvetli kişiler görsel dünyadan edindiği bilgileri şekiller ile anlatmayı severler.

Resfebe ile uzamsal zeka arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Parçalar arasında ilişki kurarak bir kelime veya sözü açıklayan resfebelerde kullanılan görseller ve arasındaki ilişkiyi özellikle bu zeka alanı kuvvetli kişiler daha çabuk çözebilmektedir.

Şu da bir gerçek ki beynimizde ilk gelişen bölüm uzamsal zekadır. Yani görsel-uzamsal zeka herkeste vardır. İlerleyen yaşamda bu alana yönelik çalışmalar bu alanı iyice geliştirebilmektedir.

Uzamsal Zeka Alanını Ortaya Çıkarmak ve Daha da Geliştirmek İçin

Herkeste var olan uzamsal zeka bazı kişilerde daha baskındır. Baskın olmayan kişiler de biraz gayret göstererek bu zeka alanlarını tekrar ön plana çıkarabilirler.

  • Gideceğiniz bir noktanın eviniz, bildiğiniz bir konser salonu, alışveriş merkezi vb. daha yoldayken kafanızda canlandırın.
  • Resfebeler hazırlayın veya resfebeler çözün.
  • Satranç oynayın. Satranç hafıza ve karar verme yeteneğini geliştirmenin yanında uzamsal zekanın da bir parçası olan yaratıcılığı geliştirir.
  • Kavram öğrenirken kavramla birlikte kavrama ait görseller çizin.
  • Rutin bulmacalar dışında bulmacalar çözün. Örneğin Rubin küpü vb. gibi.

Bu tür ufak jimnastikler uzamsal zekanızı harekete geçirerek yavaş yavaş gelişmesini sağlayacaktır.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan / 5. Toplam değerlendirme

Bizi sosyal medyada takip edin!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Author: Ortaokul Matematik

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir. Sitemizde yer dökümanların tamamı veya bir bölümü hak sahibinin izin alınmadan kullanılamaz, dağıtılamaz, kopyalanamaz, kaynak gösterilerek dahi yayımlanamaz. Web sayfalarımızı kullananlar telif hakkı konusunda yukarıda belirtilen tüm yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir