8.Sınıf Problem Çözmede Sıkıntı Yaşıyor

8.sınıfa geçen çoğu öğrencinin ortak yakınmalarından bir tanesi özellikle konuların ilerlemesi ve örnek soruların da görülmesiyle birlikte ortaya çıkan problem çözme becerisi ve buradaki eksiklikleri. Daha önceki sınıflarda işlemsel bakımdan sıkıntı yaşamayan ama problemleri es geçen öğrenciler bu yıl problemleri es geçemeyecek çünkü karşılaşacakları sorular ağırlıklı olarak problemlerle ifade ediliyor. Peki problem çözme sorununu ortadan nasıl kaldıracağız?

  • Bol soru çözme her zaman önemli

İlk aşamada yanlış sayısı doğru sayısından fazla da olsa LGS sorularının problemsel kısmının anlaşılması oldukça önemli. Çözüm aşaması okulda öğrenilen bilgilerle halledilen bu soruların anlaşılması ve gerekirse matematiksel olarak ifade edilmesi çözümün başlangıcıdır.

Problemi anlamayan, problemde verilenleri ve istenilenleri tam olarak ayırt edemeyen öğrenciler LGS”ye hazırlıkta büyük zorluklar çekeceklerdir.

  • Video çözümler incelenmeli

Problemlerin anlaşılması noktasında nasıl yapılacağına dair problemlerin çözümleri izlenilmeli. Okulda öğretmenden, evde webden izleyeceğiniz çözümler öğrencilere fayda sağlayacaktır.

  • Çözülemeyen Sorular

Öğrencilerin çözemediği soruların çözümlerini öğrenmesi öğrenmeye büyük katkı sağlamaktadır. Çözülemeyen sorular noktası üzerinde duran öğrenci başarıya ulaşacaktır.

  • Benzer Soru Tipleri

MEB tarafından yayınlanan benzer soru tipleri kesinlikle defalarca çözülmeli.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan / 5. Toplam değerlendirme

Bizi sosyal medyada takip edin!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Author: Ortaokul Matematik

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir. Sitemizde yer dökümanların tamamı veya bir bölümü hak sahibinin izin alınmadan kullanılamaz, dağıtılamaz, kopyalanamaz, kaynak gösterilerek dahi yayımlanamaz. Web sayfalarımızı kullananlar telif hakkı konusunda yukarıda belirtilen tüm yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir